Рецепта за салата
Салата от патладжани с майонеза

Салата от патладжани с майонеза

опитайте тази рецепта
Рецепта за супа
Зелен фасул чорба

Зелен фасул чорба

опитайте тази рецепта
Рецепта за ястие
Агнешки котлет с аромат на портокал и лимон

Агнешки котлет с аромат на...

опитайте тази рецепта
Рецепта за десерт
Козунак с орехова плънка

Козунак с орехова плънка

Австрийската кулинария

Чуждестранна кулинария

  • Към регионалните алпийски традиции се е добавило влиянието на унгарския и чешкия, италианския и баварския опит. Затова класическата австрийска кулинария е една от най-многонационалните кухни на Европа.

    ЗАКУСКИ И БЪРЗА ХРАНА

    В Австрия са много популярни отворените сандвичи с пастети и зелени подправки, колбаси и горчица. Особено характерен за австрийските заведения за бързо хранене е Bosner, който представлява пикантен печен колбас в багета и Schnitzelsemmeln, багети “пълнени” със свински шницел.

    СУПИ

    Повечето супи се приготвят от силен месен бульон, предимно телешки. От чешката кухня е дошла традицията да се сгъстяват с брашно. Пак с чешкото влияние се обяснява присъствието на разнообразни кнедли и галушки в супите - засищащи, пикантни и ароматни. Босилекът и магданозът, както и корените в супата са подправки, които се добавят задължително, защото те са приятни на вкус и аромат. И още един продукт, който често се превръща в основа на супите в Австрия е карантията. От нея се получава гъст бульон, който се подправя с корени и зеленчуци и с кнедли. Самата карантия се нарязва на ситно и се добява в тенджерата, или се поднася отделно.
    Интересно ястие е австрийската бирена супа. Тя се вари от тъмна бира с хляб, яйца, индийско орехче и джинджифил. Така ще получат в една чиния и храна, и напитка.
    “Селският” вариант на супа е така наречената австрийската лучена супа. Тя е евтина и вкусна: лук на колелца, задушен в олио или масло, поръсен с брашно – всичко това се вари в зеленчуков бульон или във вода. Това ястие е преминало при селяните още през XVIII век. Първооткривателите на лучената супа са французите, но австрийците са я модифицирали по всевъзможни начини. В ресторантите я приготвят с телешки бульон.

    ВТОРОТО ЯСТИЕ

    Навсякъде в Австрия, с малки изключения, второто ястие се приготвя от месо. Класическите рецепти в това отношение принадлежат именно на виенската кухня - например виенския шницел. Той се начуква почти до прозрачност, топи се в разбито яйце и галета (или хлебни трохи) и бързо се пържи до получаването на златиста коричка. Правилният виенски шницел се пържи не повече от 3-4 минути.
    Друго известно общоавстрийско ястие е тафелшпитц (Tafelspitz). Това е просто варено телешко с корени. А хитростта тук е в това, че за него може да се ползва само една част от телето - горното парче от задния бут. Тафелшпитцът се поднася с варени картофи, сметанов сос или горчица.

    КУЛТЪТ КЪМ КОЛБАСИТЕ

    Той не е толкова силен в Австрия, колкото е в Германия. Има голямо разнообразии от предлагани видове колбаси. Известни са ливерният пържен колбас (Leberwurst), и буренвурстът (Burenwurst), и дебреценската люта кървавица (Debreziner), и всевъзможните видове кренвирши.

    ГАРНИТУРИТЕ

    На почит в Австрия е най-вече зелената салата. Тя се поднася като гарнитура към месото.

    ДЕСЕРТИТЕ

    Точно те са прославили австрийската кухня по цял свят, например изисканите многокомпоненти бонбони и сладки печива. Тази сложност и шик са пряко наследство от имперската традиция. Бонбоните, ръчно направени от виенските сладкари, и до ден-днешен са произведения на изкуството, а многобройните въздушни и топящи се в устата десерти в кафенетата и ресторантите и досега се приготвят по същите рецепти, някога пазени най-строго от придворните сладкари.
    бНай-популярният десерт е австрийският ябълков щрудел (Apfelstrudel). На пръв поглед няма нищо сложно - едно тесто и ябълки. Но виенските сладкари са достигнали най-висшето майсторство при печенето на тези тъй най-нежни рула от тънко тесто, пълнено с ябълки. А освен това щруделите в Австрия могат да се приготвят също и с кайсии, вишни, шоколад, извара и дори спанак.
    Второ място в списъка на световно известните десерти на Австрия заема тортата “Сахер” - шоколадово-кайсиево лакомство. Тя е измислена от знаменития виенски готвач Едуард Сахер през XIX век, и тази торта, приготвена по оригиналната рецепта, може да се опита само във Виена.
    Друг интересен австрийски десерт са бисквитите Vanillenkipferl във формата на полумесеци. Те се приготвят от ванилови зрънца и бадеми и се поръсват с пудра захар. Понякога се срещат и “ваниленкипферл” с шоколадов “декор”.

    ТЕНДНЕНЦИИ

    В последно време става все по-популярна “селската” кухня - местни рецепти, които от векове са се използвали и са се модернизирали не от придворните готвачи, а от обикновените селяни и бюргери. Тук предимно се проявяват местните традиции в кулинарията, а във всяка австрийска провинция те са различни.

Вижте още кулинарни статии