Рецепта за салата
Салата от рукола с пармезан и орехи

Салата от рукола с пармезан и...

опитайте тази рецепта
Рецепта за супа
Супа от агнешко със зелен лук и магданоз

Супа от агнешко със зелен лук и ...

опитайте тази рецепта
Рецепта за ястие
Пълнено агне (яре)

Пълнено агне (яре)

опитайте тази рецепта
Рецепта за десерт
Великденски Козунак с шоколад

Великденски Козунак с шоколад

опитайте тази рецепта

Картоф

Научете повече за произхода и консумацията на картофа

  • Картофът произхожда от Южна Америка, където от незапомне­ни времена е бил главен хранителен продукт на жителите на Андите. Местните индианци още преди повече от 2000 години са изсушавали картофи, за да ги запазят за по-дълго време.
    През 1570 г. испанците първи са донесли от Мексико в ро­дината си картофени клубени. Населението на Европа дълго вре­ме не е употребявало картофите за храна, защото ги е смятало за отровни. В много страни, като Франция, Германия и др., е трябвало да се прилагат административни мерки, за да се изпол­зуват за храна.
    В днешно време картофът е широко разпространена култура. От нея досега са създадени 1000 сорта. В нашата страна се от­глежда във всички зеленчукопроизводителни райони, но най-мно­го се засажда в планинските и полупланинските места, където почвено-климатичните условия са най-благоприятни за голям до­бив и високо качество.
    Картофите имат извънредно голямо и разнообразно приложе­ние. От тях се получават повече от 200 продукта, като етилов спирт, нишесте, ацетон и др. В животновъдството се използуват за фураж. Основното им предназначение обаче е да служат за храна на хората. Техният дял в изхранването на човечеството е голям. В някои страни, като Германия, Чехословакия, Холандия и др., картофите заместват до голяма степен хляба. У нас от рас­тителните храни те са на второ място след хляба. По голямото си съдържание на нишесте те се доближават до хляба, а по бо­гатството с минерални соли и витамини — до зеленчуците. Карто­фите съдържат 76,7о/о вода, 19,2% въглехидрати, 0,5% целулоза,
    0,1% мазнини и 2,4% белтъчини. Съдържанието на белтъчини е малко, но картофите съдържат значително количество различни аминокиселини.
    Картофите са богати с минерални соли, главно на калия 417 мг %, фосфора 51,5 мг %, магнезия 23,2 мг % и в по-малки количества на натрия и желязото. Богатото съдържание на калий благоприятствува водносолевата обмяна. Картофите са добра храна при болни, склонни към задържане на течности в тъканите. Те съдържат и микроелемен­тите силиций, бром,йод,манган, алуминий,кобалт, цинк, никел и др. Макар и в минимални количества, тези елементи са абсолютно необходими за жизнените процеси, тъй като вземат участие при изграждането на хормоните, ензимите и витамините. Картофите са богати и с витамини. Количеството на витамин С средно е 21 мг%. Съдържанието на витамин С е твърде променливо и зависи от сорта, от почвено-климатичните условия, при които се отглеждат картофите, от употребата на торове, от зрелостта на клубените, от срока и условията на съхраняване. Доказано е, че по-богати с витамин С са картофите, произведени на песъчлива почва. Прес­ните картофи съдържат повече витамин С, отколкото лагерувани- те, особено в късния период на лагеруването. По-дълго се за­пазва витамин С в здравите картофи, а в повредените и замръз­налите той се разрушава значително по-бързо. При кулинарната обработка на картофите се загубва част от витамина. За да се запази максималното количество на витамин С и другите ценни съставки, които се намират по-близо до кората, картофите тряб­ва да се обелват тънко. Не трябва да се оставят картофите дъл­го време обелени във вода, защото губят 50% от витаминното си съдържание. При варене те трябва да се поставят във вряща вода, супа или ястие. Колкото по-бързо се сварят, толкова пове­че витамините се запазват в тях. Когато картофите се варят не­обелени, те запазват повече витаминното си съдържание, отколко­то когато се варят обелени. Не е желателно да се оставят сваре­ните картофи за следващия ден, тъй като при престояването на ястието от картофи се намалява витаминното съдържание.
    Картофите съдържат от 1 до 10 мг% алкалоида соланин, който е повече под кората и около очите на клубените. Прерас­налите и позеленелите картофи съдържат голям процент соланин и те не трябва да се консумират, защото може да причинят от­равяне.

Вижте още кулинарни статии

  • Полезността на белия чай

    Полезността на белия чай

    Здравословно


    Вижте цялата кулинарна статия за: Полезността на белия чай
  • Полезните свойства на помелото

    Полезните свойства на помелото

    Плод


    Вижте цялата кулинарна статия за: Полезните свойства на помелото
  • Кайсия

    Кайсия

    Научете повече за витамините, полезността и консумацията на прасковата


    Вижте цялата кулинарна статия за: Кайсия
  • Свински ребърца - добър източник на витамини от групата В, минерали като селен, фосфор и цинк

    Свински ребърца - добър източник на витамини от групата В, минерали като селен, фосфор и цинк

    Месо


    Вижте цялата кулинарна статия за: Свински ребърца - добър източник на витамини от групата В, минерали като селен, фосфор и цинк
  • Печене на чийзкейк

    Печене на чийзкейк

    Кулинарни тънкости


    Вижте цялата кулинарна статия за: Печене на чийзкейк
  • Боровинката - подходяща храна за спортуващи и хора, целящи намаляване на телесното тегло

    Боровинката - подходяща храна за спортуващи и хора, целящи намаляване на телесното тегло

    Растение


    Вижте цялата кулинарна статия за: Боровинката - подходяща храна за спортуващи и хора, целящи намаляване на телесното тегло
  • Чесън

    Чесън

    Научете повече за зеленчука чесън


    Вижте цялата кулинарна статия за: Чесън
  • Съхраняване на лук в прясно състояние

    Съхраняване на лук в прясно състояние

    Научете как можете да съхраните най-лесно лук


    Вижте цялата кулинарна статия за: Съхраняване на лук в прясно състояние