Рецепта за салата
Салата с царевица и мариновани краставички

Салата с царевица и мариновани...

опитайте тази рецепта
Рецепта за супа
Супа от агнешко със зелен лук и магданоз

Супа от агнешко със зелен лук и ...

опитайте тази рецепта
Рецепта за ястие
Традиционна дроб сарма

Традиционна дроб сарма

опитайте тази рецепта
Рецепта за десерт
Великденски празничен венец

Великденски празничен венец

опитайте тази рецепта

Лененото семе - безценно лечебно средство и чудотворната билка

Билка

  • Лененото семе има уникален състав, благодарение на който оздравява организма на човека.
    В народната медицина лененото семе се използва най-често при кашлица като отхрачващо и противокашлично средство. Назначава се също така и като слабително средство при запек, особено при хроничен колит. За целта 2 ч.л. ленено семе се счукват и заливат с чаша гореща вода. Пият се по 100-150 мл 2-3 пъти на ден. Може също така да се сварят 2 ч.л. ленено семе в 300 мл вода и да се оставят за около 10 минути. След това да се разбъркат интензивно, да се прецеди течността и да се пие от нея по 100 мл на гладно при атония на червата. При хроничен запек също се препоръчва всеки ден да се приема по 1 чаша непрецедена настойка от ленено семе (1 ч.л. на чаша гореща вода). Настойките и отварите е задължително винаги да бъдат пресни.
    Препоръчително е при невралгична болка да се откъснат няколко листа мушкато, да се поставят върху ленена салфетка и да се бинтова болното място, а отгоре да върже топла кърпа. На 2-3 часа листата от мушкато трябва да се подменят с други. Болката ще отмине за около 2 часа.
    Също така семената от лен се добавят в състава на средствата срещу диабет. Ето едно чудесно средство за тази болест - равни количества стръкчета зелен фасул, листа от черница, овесена слама и ленено семе. 3 с.л. от наситнената смес се заливат с 3 ч.ч. гореща вода, варят се на много бавен огън, след това се охлаждат и прецеждат. От отварата се приема по половин чаша 3 пъти на ден, докато изчезне сухотата в гърлото и жаждата. Същата настойка се назначава и при възпаление на пикочния мехур.
    Отварата от лен спомага за извеждането на радионуклидите, токсините и други отровни вещества.
    Лененото семе е най-силният противопаразитен продукт. Отварата от ленено семе действа пагубно за всички видове паразити, освен на аскарите. Тя убива гъбичките и вирусите на хепатита. Ако към ленено семе при приготвянето на отвара се добавят пъпки от цветове на карамфил колкото 1-2% от теглото му, аскаридите също ще изчезнат. Не трябва да се добавя захар в отварата от ленено семе, защото тя унищожава лечебните свойства.
    В народната медицина е популярен компресът от ленено семе. Счукано ленено семе се слага в торбичка от марля, която се пуска за около 10 минути във вряща вода и след това се поставя връху болното място. Държи се, докато изстине. По този начин се лекува зъбобол, ишиас, ревматизъм, невралгия на лицето, болки в корема, болести на пикочния мехур и бъбреците.
    Прашец от ленено семе се прилага успешно при изгаряния и заболявания на кожата. Кашичка от ленено семе се използва при лечение на рани, кръвотечения и др. Лененото семе, сварено в мляко, се прилага като компрес за лечение на напукани пети.
    Слузта от лененото семе е най-доброто отпускащо, смекчаващо и противовъзпалително средство при заболявания на стомашно-чревния тракт. Това е най-добрият ентеросорбент, хемосорбент, имуномодулатор.
    Лененото масло има изразени лечебно-профилактични свойства при нарушаване на мастната обмяна, атеросклероза, онкологични заболявания. То нормализира функциите на черния дроб, щитовидната жлеза, стомашно-чревния тракт. Също така повишава потентността, има подмладяващ ефект и бързо заздравява раните.
    Изключително важно е, че лененото семе не може да се съхранява дълго, защото много бързо става горчиво - само за около месец. Затова е най-добре да се слага в храната. Особено ценно е лененото семе, което се отглежда в екологично чисти райони. В храната лененото семе може да се добавя в каши, супи, салати, извара, кисело мляко и други хранителни продукти. Полезната дневната норма за потребление на ленено семе от човека е равна приблизително на 25 гр.

Вижте още кулинарни статии